25
maj
2021
Aktualności

KIA EV6 elektrykiem nowej generacji

KIA EV6 jest pierwszym elektrykiem nowej generacji. Elektrykiem kompletnym. Łączącym emocje z przestronnością, osiągi z zasięgiem, nowoczesne technologie z troską o środowisko, zaawansowaną autonomię z jakością i wygodą. KIA EV6, jest elektrykiem inny niż wszystkie!

Po pierwsze, jest w czym wybierać. EV6 oferowana jest w 4 wersjach mocy silnika od 170 do aż 585 koni mechanicznych, dwa rodzaje napędu RWD (na tył) i AWD (na obie osie), dwie baterie o mocy 58 i zasięgu 400 km oraz 77,4 kWh i zasięgu 510 km.

O bateriach warto się rozpisać. Kia EV6 udowadnia, że duży zasięg nie musi oznaczać konieczność podpinania auta do prądu na długie godziny. Szybkie podładowanie, wystarczające do przejechania 100km odbywa się w zaledwie w 4,5minuty,  natomiast, żeby naładować baterie od 10 do 80% wystarczy podłączyć się na 18mint do instalacji  Oczywiście możliwe jest ładowanie instalacjami 400V, wówczas specjalny wbudowany konwerter zamienia napięcie na 800V. W przypadku ładowania w domu prądem trójfazowym, możemy ładować z maksymalną mocą 11 kW, co oznacza że nawet wersję z większą baterią napełnimy w 8-9 godzin. Czyli w ciągu nocy, w tańszej taryfie.

A teraz niespodzianka! EV6 może być również mobilnym agregatem. Po podpięciu samochodu do domowej sieci, może on „oddawać” zgromadzoną w akumulatorach energię elektryczną. Oczywiście o napięciu 230V. Te 3,6 kW wystarczą, by oświetlić dom, obsłużyć klimatyzację czy telewizor. I to przez wiele godzin. Okazuje się, że auto elektryczne może się przydać nawet kiedy zaskoczy nas przerwa w dostawie prądu!

Jednak głównym zadaniem energii zgromadzonej w akumulatorach jest zasilanie elektrycznego silnika o zapierających dech w piersiach osiągach. Najmocniejszy z nich (585KM ) rozpędza EV6 do 100km/h” w zaledwie 3,5s a maksymalnie osiąga imponujące 260km/h. Oczywiście dla tych, którym nie zależy na rozwijaniu zawrotnej prędkości, KIA oferuje zupełnie przyzwoite 8,5 s do „setki” w najtańszej wersji z silnikiem o mocy 170KM.

Kolejnym luksusem tego elektryka jest przestronne wnętrze, największy wśród modeli KIA rozstaw osi oraz można rzec „podwójna” przestrzeń bagażowa (dzięki baterii umieszczonej w podłodze i kompaktowym silnikom, pod maską mieści się dodatkowy bagażnik).

Pokaźna przestrzeń wnętrza utrzymana jest w eleganckim, minimalistycznym stylu oraz wykończona materiałami jakości premium, ale – uwaga – z recyklingu! Np. do wykonania niektórych elementów wnętrza wykorzystano specjalnie preparowany i przygotowany plastik z około 100 butelek PET. Zastosowanie nowatorskich technologii i materiałów pozwoliło też zaprojektować wyjątkowo smukłe przednie fotele.

Na koniec parę słów o nowoczesnych technologiach, które znów wkraczają na nowy poziom! Za kierownicą dwa 12-calowe, zakrzywione ekrany, pokryte specjalną powłoką z „antyrefleksem”, dzięki czemu będą doskonale czytelne nawet w ostrym słońcu. Interfejs zaprojektowany specjalnie dla samochodów elektrycznych. Powiększony wyświetlacz head-up displey na przedniej szybie będzie wyświetlał nie tylko prędkość czy wskazania z systemów wsparcia (np. kiedy bezpiecznie zmienić pas ruchu), ale będzie również przenosił wskazówki z nawigacji bezpośrednio na drogę którą jedziemy (np. strzałki który zjazd z ronda należy wybrać będą wyglądały jak naniesione na asfalt. Brzmi science fiction, a już za chwilę będziemy mogli doświadczyć tego cudu technologii osobiście.

Żebyście nie musieli martwić się o ograniczony dostęp do ładowania na trasach, ulepszony system UVO będzie pokazywał wiele informacji w czasie rzeczywistym, na przykład wolne ładowarki w okolicy, wraz z ceną ładowania u konkretnego dostawcy.

Rozbudowane zostały również technologie bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy np. automatyczne blokowanie drzwi, żeby nie wysiąść pod nadjeżdżający samochód, dostosowanie toru jazdy do sąsiednich samochodów, w celu uniknięcia kolizji, czy automatyczna zmiana pasa ruchu na autostradzie w bezpiecznym momencie, czy autonomiczne parkowanie.

A więc mamy już szybkie ładowanie w dowolnym miejscu, daleki zasięg i imponujące prędkoći. Wnętrze wykonane w jakości eko i premium jednocześnie, uzbrojone w technologię z najwyższej półki. Pora dopełnić całość dźwiękiem audio premium sygnowane przez firmę Meridian i zaprojektowane specjalnie z myślą o Kia EV6. Będzie miało 14 głośników i funkcję Active Sound Design (ASD). W dużym skrócie, odpowiadała ona będzie za wytworzenie dźwięków imitujących prędkość auta. Żeby kierowca „słyszał”, jak szybko jedzie. Będzie można regulować poziom ASD lub całkowicie go wyłączyć.

Jesteśmy pod wrażeniem. Pozostaje zacierać ręce w oczekiwaniu na pojawienie się pierwszych EV6 w Polsce, a ten moment planowany jest na ostatni kwartał roku 2021.

Źródło informacji i zdjęć: biuro prasowe Kia Polska sp. z o.o. www.kia.com oraz blog www.kiawiarnia.pl

AktualnościCo nowego?

KontaktZapraszamy do kontaktu

All rights reserved 2020 for Odyssey sp. z o.o. created & designed by trendmark