15
sty
2020
Aktualności

100 lat Mazdy!

W styczniu Mazda rozpoczęła świętowanie jubileuszu 100-lecie istnienia marki, organizując w swojej siedzibie głównej w Hiroszimie uroczystość inaugurującą rok wydarzeń, podczas których firma będzie przypominać o swojej przeszłości i spoglądać w przyszłość. Mając za sobą ponad pół wieku aktywności w Europie, firma planuje kontynuację obchodów jubileuszu w ciągu kolejnych miesięcy roku.

Pierwszym wyprodukowanym modelem była trójkołowa bagażówka – Mazda Go, wprowadzona do sprzedaży w 1931 r. Szybko zdobyła popularność więc podlegała stałym udoskonaleniom, na przykład w 1938 r. otrzymała innowacyjną czterobiegową skrzynię biegów, która zmniejszyła zużycie paliwa o 20%. W 1960 roku zadebiutował pierwszy samochód osobowy, Mazda R360. Samochód ten był hitem w rozwijającym się japońskim segmencie kei-car, torując drogę dla udanej gamy samochodów osobowych Mazdy, którą dziś możemy podziwiać na drogach całego świata.

W 1961 roku, firma podpisała umowę licencyjną z NSU, niemieckim producentem samochodów, na rozwój i wprowadzenie do produkcji nowego, kompaktowego i lekkiego silnika Wankla z wirującym tłokiem. Inżynierowie w Japonii osiągnęli wówczas to, co wielu uważało za niemożliwe.W 1967 roku, futurystyczna jak na tamte czasy Mazda Cosmo Sport 110S została pierwszym seryjnie produkowanym modelem, wyposażonym w silnik rotorowy. Był to początek niezwykłej historii sukcesu, kiedy to marka wprowadziła na rynek wiele modeli, w tym Mazdę RX-7 i na przestrzeni lat sprzedała prawie dwa miliony pojazdów z silnikiem Wankla który stał się inspiracją dla przełomowej gamy technologii Skyactiv.

W roku 1989 Mazda wprowadziła do sprzedaży lekkiego roadstera o nazwie Mazda MX-5, a było to w czasie gdy dwuosobowe kabriolety praktycznie zniknęły z rynku. Dziś, cztery generacje później, Mazda MX-5 pozostaje najlepiej sprzedającym się roadsterem w historii, z rekordowym wynikiem miliona sprzedanych egzemplarzy odnotowanym w 2016 r. Obecnie Mazda posiada w swojej ofercie samochody zaprojektowane w języku stylistycznym KODO – Dusza Ruchu, które zdobywają nagrody na całym świecie, a marka nadal przełamuje konwencje wprowadzając na rynek swój pierwszy pojazd elektryczny – Mazdę MX-30.W tym modelu przewidzianym na najbliższą przyszłość, Mazda oddaje hołd swojej przeszłości, oferując wykończenie wnętrza przyjaznym dla środowiska korkiem, nawiązującym do skromnych początków firmy jako Toyo Cork Kogyo.

Źródło: https://www.mazda-press.com/pl/

AktualnościCo nowego?

KontaktZapraszamy do kontaktu

All rights reserved 2020 for Odyssey sp. z o.o. created & designed by trendmark